فواید و مضرات خرخاکی (Sowbugs and Pillbugs)

01/11/2018 3 نظر

فواید و مضرات خرخاکی یا Sowbugs and Pillbugs

خرخاکی

خرخاکی ها جزء سخت پوستان هستند و چندین گونه دارند ولی ظاهرا گونه «Porcellio scaber»  معروف‌ترین گونه در ایران و جهان است. این جاندار هفت جفت پا و بدنی فلس مانند داره که این فرم بدن قابلیتی به این موجود می ده تا در مواقع احساس خطر بتونه بدن خودش رو گلوله کنه و از قمست های نرم شکمی محافظت بکنه.

اجزا بدن خرخاکی
اجزاء بدن خرخاکی

البته مقداری تفاوت هست به Pillbugs  و Sowbugs و بیشتر این تفاوت مربوط به توانایی گلوله شدن این موجود هست به صورتی که pillbugs میتونه خودش رو کاملا گلوله کنه ولی Sowbugs این طور نیست.

لوله شدن خرخاکی

نکته جالی که وجود داره اینه که این موجودات می تونند از طریق زائده هایی که در انتهای بدنشون دارند و حتی از طریق فلس های روی بدنشون آب جذب کنند.

تغدیه و فوائد:

خرخاکی بیشتر از فضولات حیوانی، پسماندهای گیاهی و برگهای افتاده گیاهان و حتی از قارچ ها تغذیه می کند و معمولا آفت به حساب نمی آید. حتی به گفته بعضی وجود خرخاکی در خاک مانند کرم خاکی باعث ایچاد حفره هایی در خاک و کمک به تحویه خاک می کند. همین طور با تجزیه مواد در نتیجه باعث تولید کمپست در خاک می شود.

مضرات:

در برخی از منابع گفته شده وجود آن در خاک گلدان به دلیل اینکه از بقایای گیاهی تغذیه می کند و در خاک گلدان هم مواد غذایی وجو ندارد، احتمالا باعت خسارت به ریشه گیاه داخل گلدان خواهد شد و خرخاکی چاره ای ندارد جز اینکه از این ریشه ها تغذیه کند.

روش میارزه:

اگر خرخاکی برای شما مظاهمتی ایجاد کرده و قصد مبارزه با اون رو دارید مقداری از سم سوین را به نسبت یک قاشق مرباخوری در یک لیتر آب حل کنید و از آن به عنوان آب آبیاری روی سطح خاک استفاده کنید تا از شر آنها خلاص شوید.

پ ن: برخی افراد به منظور تولید غذای پرندهای حشره خوار و جانوارن حشره خوار( ورق، عقرب و..) این موجود رو پرورش می دهند که ظاهرا پرورش زیاد سختی هم نیست.

جالبه بدونید خرخاکی خویش آوندی در اقیانوس داره به نام ((ایزوپود)) که مثل خرخاکی هفت جفت پا داره و در مواقع بروز خطر میتونه خودش رو لوله کنه و جزء بزرگترین سخت پوستان بحساب می آید.

خرخاکی دریایی

 

حسن حق شناس

حسن حق شناس

کارشناس ارشد کشاورزی کارشناس تولید بذر فعال در ضمینه کشاورزی و تولید محصولات گلخانه ای

3 نظر

 1. Avatar
  03/11/2018
  مین

  هه هه هه خرخاکی!!

  پاسخ
 2. Avatar
  04/08/2019
  علی

  خیلی غلط املایی داده مقالتون، مزاحمتو نوشتین مزاهمت 😐

  پاسخ

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.