مزیت کشت توتون

این ویدئو در مورد کشت توتون هست توصیه میکنم حتما ببینید

با توجه شرایط کمبود آب در مناطق مختلف کشور بهتره به دنبال کشت محصولاتی باشیم که علاوه بر داشتن صرفه اقتصادی؛ مصرف آب کمتری داشته باشه. باید از این گونه محصولات در شرایط کنونی کشور استفاده کنیم.

مزرعه توتون

توتون:

تنباکو بومی آمریکای جنوبی هست. هنگامی که ژان نیکوت فرانسوی مقداری از گیاه توتون رو برای دربار (دربار کاترین دِه مِدیچی) به عنوان دارو فرستاد از اون به بعد به افتخار نیکوت نام این گیاه رو نیکوتینا تاباکو گذاشتند.

توتون یا همون تنباکو یکی از گیاهانی هست که از دیرباز در کشور کشت می شده.

با توجه به نیاز آبی پایین این گیاه و از طرفی قیمت مناسب اون به نظر می رسه می تونه جایگزین خیلی از کشت های فعلی در اکثر مناطق کشور باشه.

مزرعه تنباکو ایران

با توجه به اینکه در برنامه ششم توسعه ذکر شده؛ تولید تنباکو تا پایان این برنامه باید به مقدار۴۰ هزار تن برسه، به نظر می رسه دولتی ها هم از اهمیت جایگزینی این محصول با خیلی از کشت های موجود پی برده اند. دولت باید برنامه ریزی برای  افزایش سطح زیر کشت این محصول انجام بده. از طرفی با در نظر گرفتن قیمت دلار اگر ضمینه های صادر بیشتر این محصول هم فراهم بشه درآمد بهتری هم برای کشاورز خواهد داشت. (البته الان هم تا حدودی این محصول به کشور های حاشیه خلیج فارس صادر میشه که در هر صورت باید تقویت بشه)

برداشت برگ توتون

رتبه اول کاشت تنباکو:

در حال حاظر استان گلستان با کشت ارقام پرمحصولی مثل بارلی، ویرجینیا و باسما و با توجه به اینکه معمولا در استان گلستان نیاز به آبیاری هم نداره؛ با سطح زیر کشت حدود ۲۵۰۰ هکتار، مقام اول تولید توتون رو در کشور داره. خیلی خوب بود اگر کشاورزان سایر استان ها هم باتوجه به نیاز آبی کم توتون به فکر کشت این محصول باشند.

مزرعه هندوانه

مقدار نیاز آبی توتون نسبت به محصولات صیفی حدود یک سوم است و نیاز به نیروی کار کمتری هم نسبت به صیفی داره.

ظاهرا به چند روش میشه این گیاه رو کاشت که میتونید بسته به شرایط و آب و هوایی منطقه، بهترین روش کشت و برداشت محصول رو داشته باشید.

دخانیات ایران

البته با تمام مطالبی که گفته شد باید حتما قبل از کاشت با شرکت های دخانیات هماهنگی انجام و در صورت لزوم قرارداد خرید تضمینی بسته بشه تا مشکلی ایجاد نشه.

One thought on “مزیت کشت توتون

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.