مزیت کشت توتون

07/11/2018 5 نظر

این ویدئو در مورد کشت توتون هست دیدن آن خالی از لطف نیست

با توجه شرایط کمبود آب در مناطق مختلف کشور بهتره به دنبال کشت محصولاتی باشیم که علاوه بر داشتن صرفه اقتصادی؛ مصرف آب کمتری داشته باشه. باید از این گونه محصولات در شرایط کنونی کشور استفاده کنیم.

مزرعه توتون

توتون:

تنباکو بومی آمریکای جنوبی هست. هنگامی که ژان نیکوت فرانسوی مقداری از گیاه توتون رو برای دربار (دربار کاترین دِه مِدیچی) به عنوان دارو فرستاد از اون به بعد به افتخار نیکوت نام این گیاه رو نیکوتینا تاباکو گذاشتند.

توتون یا همون تنباکو یکی از گیاهانی هست که از دیرباز در کشور کشت می شده.

با توجه به نیاز آبی پایین این گیاه و از طرفی قیمت مناسب اون به نظر می رسه می تونه جایگزین خیلی از کشت های فعلی در اکثر مناطق کشور باشه.

مزرعه تنباکو ایران

با توجه به اینکه در برنامه ششم توسعه ذکر شده؛ تولید تنباکو تا پایان این برنامه باید به مقدار۴۰ هزار تن برسه، به نظر می رسه دولتی ها هم از اهمیت جایگزینی این محصول با خیلی از کشت های موجود پی برده اند. دولت باید برنامه ریزی برای  افزایش سطح زیر کشت این محصول انجام بده. از طرفی با در نظر گرفتن قیمت دلار اگر ضمینه های صادر بیشتر این محصول هم فراهم بشه درآمد بهتری هم برای کشاورز خواهد داشت. (البته الان هم تا حدودی این محصول به کشور های حاشیه خلیج فارس صادر میشه که در هر صورت باید تقویت بشه)

برداشت برگ توتون

رتبه اول کاشت تنباکو:

در حال حاظر استان گلستان با کشت ارقام پرمحصولی مثل بارلی، ویرجینیا و باسما و با توجه به اینکه معمولا در استان گلستان نیاز به آبیاری هم نداره؛ با سطح زیر کشت حدود ۲۵۰۰ هکتار، مقام اول تولید توتون رو در کشور داره. خیلی خوب بود اگر کشاورزان سایر استان ها هم باتوجه به نیاز آبی کم توتون به فکر کشت این محصول باشند.

مزرعه هندوانه

مقدار نیاز آبی توتون نسبت به محصولات صیفی حدود یک سوم است و نیاز به نیروی کار کمتری هم نسبت به صیفی داره.

ظاهرا به چند روش میشه این گیاه رو کاشت که میتونید بسته به شرایط و آب و هوایی منطقه، بهترین روش کشت و برداشت محصول رو داشته باشید.

دخانیات ایران

البته با تمام مطالبی که گفته شد باید حتما قبل از کاشت با شرکت های دخانیات هماهنگی انجام و در صورت لزوم قرارداد خرید تضمینی بسته بشه تا مشکلی ایجاد نشه.

حسن حق شناس

حسن حق شناس

کارشناس ارشد کشاورزی کارشناس تولید بذر فعال در ضمینه کشاورزی و تولید محصولات گلخانه ای

5 نظر

 1. Avatar
  08/11/2018
  مین

  خشخاشم خوبه 👆😂😉

  پاسخ
 2. Avatar
  02/01/2020
  احمدی

  توتون محصول خوبی هست فقط انگار پولش به آدم نمی چسبه، شخصا دوست دارم گیاهی بکارم که مفید باشه.
  در کل مقاله خوبی بود

  پاسخ
 3. Avatar
  16/03/2020
  صمد غلامی

  سلام ایا میشه توتونا تو شهر اراک کاشت.شرایط کاشتش چطوریه.در هر هکتار چقدر باید هزینه کرد وچقدر میشه برداشت کرد

  پاسخ
  • حسن حق شناس

   با سلام خدمت شما کاربر محترم سایت کشاورزی مرغوب
   بله در شهر اراک هم میشه کشت کرد. اما در رابطه با آشنایی با شرایط کاشت و مقدار هزینه ای که داره و حتی کسب اطلاعات بیشتر بهتره با دخانیات اراک تماس بگیرید و میتونید ازشون بپرسید کدام رقم در منطقه شما بهترین عملکرد رو داره.
   ممنون که با ما در ارتباط بودید
   راه های ارتباط سریعتر با کشاورزی مرغوب
   تلگرام
   اینستاگرام

   پاسخ

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.